а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вербализам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Употребување на многу зборови без потреба и без подлабока содржина; празно и безвредно зборување, расфрлување со зборови.
Примери:
Треба да се избегнува појавата на вербализам и сувопарно повторување во наставата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи