а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вербален

вербалниот
Вид збор: Придавка
1. Што се состои од зборови, устен.
Англиски: verbal
Употреба: Лингвистика
Примери:
Вербална комуникација.
Вербален дуел.
2. Во врска со глагол.
Англиски: verbal
Употреба: Лингвистика
Примери:
Вербална фраза.
Изрази
Вербална нота - писмено соопштение од дипломатски претставник, без потпис, наместо устен приговор.
(прав.) Вербален деликт - престап направен со пишување или со зборување.
Изведенки
вербално прил.
Пример: На тие прашања вербално ќе му одговори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи