а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вера

мн. вери
Вид збор: Именка, женски род
1. религија, вероисповед
Англиски: religion Албански: religjijoni
Примери:
Христијанска вера.
Муслиманска вера.
2. Убедување, надеж во остварување на нешто.
Англиски: belief Албански: besim
Примери:
Сепак не го оставаше верата дека потомството ќе го оцени и ќе го сфати неговиот живот.
Верата е цврста убеденост во тоа на што се надеваме и несомненост во тоа што е невидливо (Лутер).
3. доверба
Англиски: trust Албански: besim
Примери:
Чорбаџиите не се за вера.
Во вас навистина немало вера.
Изрази
Зема на вера - на доверба.
Даде вера и клетва - вети, даде збор, се заколне.
Жими вера - заколнување.
Изведенки
1. верица ж.
дем.
2. веричка ж.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи