а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

венчило

мн. венчила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42849
венчавка, брак
Англиски: marriage
Примери:
И тој мина под венчилото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК