а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

венче

мн. венчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. венец
Англиски: wreath Албански: kurorë
Употреба: Деминутив
2. Украс за на глава.
Англиски: garland Албански: kurorë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи