а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

венча

венчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Склучи брак, изврши чин, обред на стапување во брак.
Англиски: marry Албански: martohem
Употреба: Правда
Примери:
Попе, ти нас ќе не венчаш.
2. Омажи, ожени некого.
Англиски: marry Албански: martohem
Употреба: Правда
Примери:
Тој настојуваше да ме венча со својата ќерка.
3. (се венча) Се омажи, се ожени, склучи брак.
Англиски: marry Албански: martohem
Употреба: Правда
Примери:
Венчај се кога годината е нова, тој ќе биде вљубен, добар и искрен.
Тие се венчаа ова лето.
Изведенки
1. венчање ср.
глаг. им.
2. венчава несв.
венчаваат
3. венчавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи