а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

венчаница

мн. венчаници
Вид збор: Именка, женски род
1. Извод од книгата на венчаните.
Англиски: marriage certificate Албански: çartifikatë martese
2. Венчан фустан.
Англиски: wedding dress Албански: fustan martese
Примери:
Купи убава венчаница со тантели.
3. Венчана жена, сопруга.
Англиски: bride Албански: nuse
FlexiMac
 менување на македонски глаголи