а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

венчаник

мн. венчаници
Вид збор: Именка, машки род
младоженец, сопруг
Англиски: bridegroom
Примери:
Го сретнав нејзиниот прв венчаник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи