а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

венценосец

мн. венценосци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е овенчан со слава.
Примери:
Струга ги надживеа венценосците.
Помеѓу венценосците, великаните на Струшките вечери на поезијата, е и Јосиф Бродски, поет со светски глас.
Кога ми беше доделена наградата, Португалците беа задоволни што ќе имаат свој претставник во друштвото венценосци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи