а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вентрилоквизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Способност да се зборува со затворена уста, од стомачната празнина.
Англиски: ventriloquism
Изведенки
1. вентрилоквист м.
мн. вентрилоквисти
2. вентрилоквистички прид.
вентрилокистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи