а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вентрикула

мн. вентрикули
Вид збор: Именка, женски род
срцева комора
Англиски: ventricle
Употреба: Анатомија
Примери:
Срцето на влекачите се состои од три комори, вклучувајќи и две аурикули и една вентрикула.
Научниците за време на истражувањето забележале идиопатска фибрилација на вентрикулата, досега недоволно познато и необјасниво пореметување на срцевиот ритам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи