а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вентил

мн. вентили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12663
1. Механичка направа со која се врши отворање и затворање на преминот на гасови или течности низ цевка.
Англиски: valve Албански: ventil, valvula
Употреба: Технологија
Примери:
Ни по одвртувањето на вентилот не протеку ваше капка вода.
2. олеснување
Англиски: relief Албански: lehtësim, ventil
Употреба: Преносно значење
Примери:
Помислуваа дека алкохолот е спасоносниот вентил за незадоволниот човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК