а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вентилира

вентилираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
проветри, проветрува
Англиски: ventilate
Примери:
Просторијата се вентилира со посебен уред.
Изведенки
вентилирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи