а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вентилација

мн. вентилации
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Проветрување на затворени простории.
Англиски: ventilation Албански: ventilim
Примери:
Прозорчињата за вентилација постојано се отворени, ама воздухот е застоен и тежок.
2. Уред за проветрување.
Англиски: ventilation Албански: ventilim
Употреба: Технологија
Изведенки
вентилациски прид.
вентилацискиот
Пример: вентилациски систем
FlexiMac
 менување на македонски глаголи