а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вентилатор

мн. вентилатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24233
Направа за проветрување затворени простории.
Англиски: fan, ventilator
Употреба: Технологија
Примери:
Големи тавански вентилатори одвај го разладуваа влажниот воздух.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК