а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

венерологија

Вид збор: Именка, женски род
Гранка од медицината што се занимава со проучување и лекување на венеричните болести.
Англиски: venereology
Употреба: Медицина
Примери:
Покрај ова, чест проблем се акните, влакната, габичните заболувања, брадавиците, како и инфекции од областа на венерологијата - изјави докторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК