а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вендузи

вендузите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 26938
Во алтернативната медицина, чашки што се прилепуваат врз кожата со помош на вакуум.
Англиски: cupping glasses
Употреба: Дијалектен збор , Медицина
Примери:
Ставање вендузи е еден од најстарите начини на лечење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК