а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велосипед

мн. велосипеди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4191
Превозно средство на две тркала што возачот го движи со нозете.
Англиски: bicycle
Употреба: Спорт , Транспорт
Примери:
Врвеа луѓе на велосипеди во правец на фабричкиот дел на градот.
детски велосипед
женски велосипед
Благородна секој ден вози велосипед по кејот на Вардар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК