а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велосипедист

мн. велосипедисти
Вид збор: Именка, машки род
Возач на велосипед.
Англиски: cyclist
Употреба: Спорт , Транспорт
Примери:
Поминаа двајца велосипедисти кои продаваа весници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи