а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вели

велја
Вид збор: Придавка
1. Само во состав со имињата на деновите на страсната недела.
Англиски: grand
Примери:
Велипонеделник, Веливторник, Велисреда
Величетврток, Велипеток, Велјасабота, Велјанедела
2. голем
Англиски: large
Употреба: Архаизам
Примери:
Првенците седат околу велјо гумно и си разговараат.
За велјо чудо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи