а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вели

велат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Зборува, говори, усно соопштува.
Англиски: say Албански: flet
Примери:
Јас како другар и пријател ти велам: нема да дозволам никаков разговор за таа работа.
2. се зборува, се смета
Англиски: say Албански: flitet
Примери:
Велат: јавило радиото оти војнава уште долго ќе траела.
А кабината велат дека била од несогорливо стакло.
3. кажува, именува, вика
Англиски: say Албански: tregon
Примери:
Така е градски, а ние си го велевме по наше.
4. Изразува нешто со надворешниот изглед, без зборови.
Англиски: say
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите ѝ велеа нешто друго.
5. Изразување на мисла, суд во писмен состав (литературно дело).
Англиски: say
Примери:
Како што вели авторот во својата статија, револуцијата е поопасна од војната.
6. (се вели) се зборува, се кажува
Англиски: say
Примери:
Зар не можеш да сфатиш едно такво обично нешто како што е тоа што ти се вели дека не смееш да го правиш.
Се вели ренесанса, а фактички се мисли на „едно повторно или поточно, едно ново раѓање“.
7. (се вели) се вика, се нарекува
Англиски: name Албански: quhet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Јас се велам Ахим Праската.
Изрази
Што се вели зборот - што е општо прифатено, што се подразбира.
Што ти вели умот за работиве? - што мислиш.
Си велам со умов - мислам.
Изведенки
велење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи