а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

величина

мн. величини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5161
1. Тој или тоа што е од извонредна вредност и значење, што е со врвни достоинства, што предизвикува почитување, восхит.
Англиски: greatness Албански: madhësi
Примери:
Тоа што не го видоа неговите современици беше токму неговата величина.
Јас уживам во твојата величина и се гордеам што имам за другар толку голем човек.
2. Општо име за количествен однос меѓу математички или физички објекти (должина, маса, време).
Англиски: dimension Албански: dimension
Употреба: Математика , Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК