а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

величество

мн. величества
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11322
Титула на владател, монарх при обраќање или при споменување.
Англиски: majesty
Примери:
Ваше величество
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК