а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велик

велики
Вид збор: Придавка
1. Што со своите особини ги надминува другите, што има големо значење.
Англиски: great Албански: i madh
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Александар Велики.
Великиот човек.
Велико дело.
2. За душевно преживување: премногу силен, голем.
Англиски: strong Албански: i fuqishëm
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Велик копнеж.
Велики пости - велигденски пости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи