а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

великомаченик

мн. великомаченици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што умрел за христијанската вера трпејќи големи маки; тој што многу страдал.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Светиот великомаченик Димитриј Солунски се роди во градот Солун од благородни и благочестиви родители.
Изведенки
великомаченички прид.
великомаченичкиот
Пример: Света великомаченичка Недела
FlexiMac
 менување на македонски глаголи