а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

великодушен

великодушни
Вид збор: Придавка
Што е благороден.
Англиски: generous
Примери:
Тој беше великодушен човек и им помагаше на сите.
Изведенки
1. великодушно прил.
Пример: Тој знаеше за неговата непокорност и великодушно му проштеваше.
2. великодушност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи