а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

великодржавен

великодржавниот
Вид збор: Придавка
1. Што е својствен за голема држава.
Употреба: Дипломатија
2. Што се стреми кон создавање големи држави преку владеење над послабите.
Употреба: Политика
Примери:
великодржавен шовинизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи