а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

великодостојник

мн. великодостојници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16587
Човек на висока положба во општеството или хиерархијата.
Англиски: grandee
Употреба: Историја
Примери:
Градски великодостојници.
Црковен великодостојник.
Изведенки
великодостоинственик м.
мн. великодостоинственици
Пример: црковни великодостоинственици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК