а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велигденче

мн. велигденчиња
Вид збор: Именка, среден род
Општ назив за неколку вида пролетни цвеќиња што цутат околу Велигден.
Англиски: Easter flowers Албански: lule Pashke
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи