а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велеслалом

Вид збор: Именка, машки род
1. Вид скијачка дисциплина со препреки.
Англиски: giant slalom Албански: slallom gjigant, me pengesa
Употреба: Спорт
2. Натпреварување на чамци со препреки.
Албански: garë me barka me pengesa
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи