а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велесила

мн. велесили
Вид збор: Именка, женски род
Држава што се вбројува меѓу најсилните во светот, меѓу оние што решаваат за меѓународните односи.
Англиски: super power
Употреба: Дипломатија
Примери:
Договорот го пошпишаа големите велесили.
Изведенки
велесилски прид.
велесилскиот
Што се однесува на велесила; што поддржува велесила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи