а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велепредавство

мн. велепредавства
Вид збор: Именка, среден род
Предавство извршено спрема народот, државата.
Англиски: treason
Примери:
Тој го призна своето велепредавство.
Таа таканаречена децентрализација ја доживуваме како продолжување со велепредавствата на досегашните македонски раководства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи