а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велепредавник

мн. велепредавници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што извршил предавство спрема народот, државата.
Англиски: traitor
Примери:
Нека секому биде јасно дека ќе ги победиме одродниците, велепредавниците и платениците.
Изведенки
велепредавнички прид.
велепредавничкиот
Што се однесува на велепредавник и на велепредавство.
Пример: велепредавнички акт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи