а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велепосед

мн. велепоседи
Вид збор: Именка, машки род
Голем имот, голема површина на земјоделски имот што се наоѓа во нечија сопственост.
Англиски: large estate
Примери:
Блескава сончева светлина паѓаше врз пладневно тивката селска улица пред нивниот велепосед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи