а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велепоседник

мн. велепоседници
Вид збор: Именка, машки род
Сопственик на голем земјоделски имот, на велепосед.
Англиски: big farmer
Употреба: Економија
Изведенки
велепоседнички прид.
велепоседничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК