а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веленце

мн. веленца
Вид збор: Именка, среден род
волнена прекривка, килимче
Англиски: carpet
Примери:
Старицата беше покриена со веленцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи