а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велеможник

мн. велеможници
Вид збор: Именка, машки род
веледостојник
Англиски: grandee
Употреба: Дијалектен збор , Историја
Примери:
Славни велеможници и достојници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи