а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велемајстор

мн. велемајстори
Вид збор: Именка, машки род
1. Голем уметник; голем стручњак.
Англиски: grandmaster Албански: mjashtër
Примери:
Тој е велемајстор во скијање.
2. Највисока титула што може да му се додели на шахистот од страна на Меѓународната шаховско федерација.
Англиски: grandmaster Албански: mjeshtër shahu
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи