а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велемајсторски

велемајсторскиот
Вид збор: Придавка
одличен, професионален
Англиски: masterly
Примери:
Велемајсторска игра на нашиот шахист.
Изведенки
велемајсторски прил.
Пример: Тој ја одигра својата игра велемајсторски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи