а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

велеград

мн. велеградови
Вид збор: Именка, машки род
голем град
Англиски: big city
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Фотографиите од споменатата кампања се наоѓаат на огромни плакати во велеградовите ширум светот, како што се Њујорк, Лос Анџелес итн.
Ситуацијата со бројот на населението на планетата кое постојано расте, развојот на велеградовите, а покрај тоа и намалувањето на земјоделието, порано или подоцна, ќе побара од луѓето или да станат вегетаријанци, или да консумираат вештачки протеини.
Изведенки
велеградски прид.
велеградски
Што се однесува на велеград, што живее во велеград, што има карактеристики на велеград.
Пример: велеградски живот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи