а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

векува

векуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Живее долго време.
Англиски: live long Албански: jeton gjatë
Примери:
Ете, сега неговото срце најде жена со која ќе векува.
2. Се задржува долго време некаде.
Англиски: stay long Албански: qëndron gjatë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јас нема да векувам овде, малку ќе здивнам и ќе си одам.
Изведенки
векување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи