а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вектор

мн. вектори
Вид збор: Именка, машки род
Големина што се карактеризира со својата бројна вредност и насока, која геометриски се претставува со отсечка, определена по должина и насока.
Англиски: vector
Употреба: Математика
Примери:
Математичката апстракција дозволува елементите на векторскиот простор да се наречат вектори, иако директно од нив не се очитуваат количественоста и качественоста.
Сите вектори во математиката се разгледуваат во рамките на теоријата на векторски простори, која пак, сама по себе е дел од линеарната алгебра.
Како што зависи векторот на магнетното поле од векторот на електричното поле, така сум зависен и јас од тебе.
Изведенки
векторски прид.
векторскиот
Пример: векторски простор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи