а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вековит

вековитиот
Вид збор: Придавка
Што трае со векови; што живее многу долго.
Англиски: centuries old
Примери:
Стар и вековит чинар.
Нека се живи и вековити - пожелување.
Изведенки
вековитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи