а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вековечност

вековечноста
Вид збор: Именка, женски род
1. Особина на она што е вечно.
Англиски: eternity Албански: amshim
2. Бесконечно време, многу долго.
Англиски: eternity Албански: amshim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не можам да го чекам до вековечност, времето е пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи