а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вековечен

вековечниот
Вид збор: Придавка
1. Што нема ни почеток ни крај.
Англиски: eternal Албански: i amshuar
2. Што има постојана вредност.
Англиски: endless Албански: shekullor
Примери:
Таа градба за овој град е вековечен симбол.
3. Што секогаш ќе трае.
Англиски: constant Албански: i përhershëm
4. Што никогаш не умира.
Англиски: immortal Албански: i pavdekshëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи