а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вековен

вековни
Вид збор: Придавка
Што трае со векови, долготраен; што живее со векови.
Англиски: century long
Примери:
вековен даб
вековна борба
вековно ропство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи