а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

векна

мн. векни
Вид збор: Именка, женски род
Леб со долгнавеста форма.
Англиски: loaf Албански: bukë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Обично самата месеше леб, правејќи големи, кафеави, вкусни векни.
Изведенки
векничка ж.
мн. векнички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи