а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

везник

мн. везници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што е заврзано за носење, обично на рамо, на грб.
Албански: duj
Примери:
Тој отиде во нивната корија да донесе везник шума за стоката.
2. тежина, обврска, бреме
Англиски: weight Албански: rëndësi, peshë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Речено е од памтивек: Секој си го носи својот везник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи