а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ведри

веднат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави да биде ведар.
Англиски: brighten Албански: shndrit
Примери:
Ветрот го ведреше небото.
2. Предизвикува радост, развеселува, бодри.
Англиски: enjoy Албански: gëzojnë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Убавата песна ја ведреше нејзината душа.
3. (се ведри) Станува ведро, без облаци.
Англиски: clear up Албански: kthjellet
Примери:
Дувна ветре и фати да се ведри.
Ведри и облачи - има голема власт, моќ, господари.
Изведенки
ведрење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи