а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ведрица

мн. ведрици
Вид збор: Именка, женски род
Дрвен сад за вода, млеко и др.
Англиски: bucket
Примери:
Девојката се насмевна, преточувајќи го млекото од ведрицата во голем ѓум.
Изведенки
ведричица ж.
мн. ведричици
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи